Zajęcia adaptacyjne w naszym przedszkolu są bezpłatne i trwają tydzień

dwulatki

Zajęcia mają na celu ułatwienie dzieciom i rodzicom chwile rozłąki. Zapraszamy serdecznie !

CO TO JEST OKRES ADAPTACYJNY?

Kiedy po raz pierwszy dziecko zostaje zaprowadzone do przedszkola, zadaje sobie następujące pytania:

– Kim są te wszystkie dzieci? 
– Co tu się dzieje?
– Gdzie są moi rodzice?
– Czy ja tu mam zostać na zawsze?


Okres adaptacyjny jest procesem osobistego rozwoju, w którym dziecko rozwija się samodzielnie. To ono ma się przystosować i przyswoić sobie zmiany. Wychowawca i rodzice mogą mu w tym pomóc, ale należy pamiętać, że ten etap jest nieodłączną częścią sytuacji, w której maluch się znalazł.Pierwsze dni dziecka w przedszkolu obfitować będą w cały szereg zmian; chodzi tu o pewien etap przemian mających wpływ na dotyczczas wykonywane przez nie zajęcia i jego relacje z rodzicami. Odtąd dziecko nie będzie już spędzać całego dnia w domu i znacznie rzadziej będzie się widywać z rodzicami; będzie się musiało przystosować do nowego grafika zajęć i, w wielu przypadkach, jeść poza domem ze swoimi rówieśnikami. Słowem maluch zmienia otoczenie z tego, nad którym panuje, które kontroluje i które zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa na inne – nieznane, co w niektórych przypadkach może sprzyjać poczuciu zagrożenia i izolowaniu się przez dziecko. Teraz musi ono nauczyć się przebywać w innym środowisku, przyswoić sobie zasady dzielenia się z innymi zabawkami, przestrzenią i osobami.

Oto kilka przydatnych wskazówek dla rodziców:

– postaraj się, aby chodzenie dziecka do przedszkola stało się rutyną do momentu aż zaadoptuje się ono w nowym miejscu; wykonuj te same przygotowania.

– zawoź dziecko do przedszkola o tej samej porze, odbieraj punktualnie,

 żegnaj się w sposób wylewny, ale krótko, i mów dziecku „do zobaczenia”
z uśmiechem na ustach,

 nie obiecuj dziecku rzeczy nieprawdziwych, bo będzie cierpiało jeszcze bardziej jak na przykład: „zaparkuję samochód i zaraz wracam”,

 upewnij się, że Twój syn/córka ma pod ręką swój przedmiot przywiązania, jeśli go potrzebuje: pluszak, kocyk…

– staraj się wybierać dla dziecka wygodne i praktyczne ubrania.

ŻYCZYMY POWODZENIA !!